041 668 946 info@i-eco.si
Primerjava:  Ogrevalni sistemi I-eco  –  toplotna črpalka  zrak/voda

Zajeti so vsi parametri ki vplivajo na vrednost ogrevalnih sistemov:

1. Ugodje

Porazporeditev toplote:

I-Eco

  • Ogrevalni trakovi ( Pe/Al/Pe ) pokrivajo do 80% površine tal zato nudijo izredno razporeditev toplote po tleh in v prostoru
  • Temperatura ogrevalnih trakov je enaka na celotni površini
  • Moč lahko porazporedimo po tleh glede na potrebe ( recimo, več moči pod velikimi steklenimi površinami )

TČ zrak/voda

  • Cevi za vodo pokrivajo do 20%površine tal
  • Voda v ceveh se sproti ohlaja
  • Porazporeditev moči po tleh je omejena določenim rastrom

Regulacija:

I-eco

  • Nastavljiva regulacija temperature za vsak prostor posebej
  • Izbira temp. režima za vsak prostor posebej
  • Hiter ( trenuten ) odziv sistema

TČ zrak/voda

  • Nenatančna regulacija temperature ( problem vseh centralnih sistemov )
  • Ni možnosti izbire temperaturnega režima
  • Zelo počasen odziv sistema ( voda je počasen ogrevalni medij )
  • Nastavljiva regulacija za vsak prostor posebej bistveno podraži izdelek

Zaključek:

Sistem I-Eco nudi več ugodja. Nudi boljšo porazporeditev temperature po tleh in v prostoru, ima boljše regulacijske lastnosti.

 

2.Zanesljivost

– TČ zak/voda  je kompliciran sistem ogrevanja z velikimi kinetičnimi ( kompresor ), tlačnimi ( uparjalnik, hladilni plin ) in termičnimi ( grelci ) obremenitvami. Vsa ta bremena pomenijo veliko obrabo materijala  z katero se ustvarjajo možnosti  mehanskih okvar.  Posebno je ranljiva zunanja enota ki je izpostavljena raznim vremenskim vplivom.

– I-Eco je zelo preprost in zanesljiv ogrevalni sistem pri katerem so morebitne odpovedi izredno redke in strokovno nezahtevne. Kinetičnih in tlačnih obremenitev ni. Moč je porazporejena na več sistemov, zato so termične obremenitve elektronskega sklopa minimalne. Eventualni ispad enega sistema ne pomeni nič tragičnega ker ga ostali sistemi, z lahkoto, nadomestijo.

Pomembno: Prevrtanje in podobne poškodbe ogrevalnega  traku nimajo nobenih posledic. Poškodbe ogrevalnih cevi pomenijo izlitje ogrevalne tekočine v estrih. Odprava posledic je izredno zahtevna in draga.

Zaključek:

Sistem I-eco je zanesljivejši od sistema TČ zrak/voda

 

3.Trajnost

Na področju trajnosti sistem I-Eco praktično nima konkurence

-Predvidena življenska doba ogrevalnih trakov sistema I-eco presega 100let.

-Predvidena življenska doba toroida presega 50let.

-Predvidena življenska doba el.modula  je 10let. Zamenjava je cenovno nezahtevna

-Termostat deluje na baterije

4.Ekonomičnost:

Začetna investicija:

  • Preprosta primerjava cen nam pove da je TČ zrak/voda, že v osnovni izvedbi, bistveno dražja od sistema I-eco. Če še izberemo črpalko z vsaj približno enakovrednimi regulacijskimi lastnostmi ki jih nudi sistem i-eco se razlika v ceni   izdatno  poveča. Eventualna subvencija eko-sklada to razliko le nekoliko omili.

Zaključek: V segmentu začetne investicije je sistem I-eco bistveno racionalnejša rešitev.

Stroški vzdrževanja

I-Eco je preprost in zanesljiv ogrevalni sistem pri katerem so morebitne odpovedi izredno redke in finančno nezahtevne. V kategorijah trajnosti in stroškov vzdrževanja zaseda sami vrh ponudbe.

Toplotne črpalke trpijo velike kinetične, tlačne in termične obremenitve ki povzročajo veliko obrabo vgrajenih materialov in močno vplivajo na trajnost in stroške vzdrževanja.

Zaključek: Sistem I-Eco ima bistveno nižje stroške vzdrževanja

Cena energenta ( poraba )

-TČ zrak /voda je sistem centralnega ogrevanja ki, z pomočjo električne energije, izkorišča toplotno energijo ozračja. Učinkovitost določa grelno število ( COP ) ki nam pove razmerje med vloženo in pridobljeno energijo. Za nove TČ zrak/ voda se to razmerje giblje od 1:2 do celo 1:2.5 Torej bi po tej teoriji pridobili celo do 66,6% energije  brezplačno.

Seveda je ta izračun nerealen ker je vrednost COP dosežena v laboratoriju, v idealnih pogojih in le v določenem trenutku. Zato imamo bolj realno število ( SFP – letno grelno število ) ki upošteva situacijo »na terenu« oz. upošteva standardne izgube centralnih sistemov ogrevanja, velike omejitve sistema zaradi vremenskih razmer in energetske  izgube povezane s samo vzdrževanjem sistema.

Po navadi se izkaže se da COP in SFP nimata veliko skupnega oz. da je razlika med obljubljenim in dobljenim precejšnja.

Pa to ni vse. Ko toploto pripeljemo v hišo ( do notranje enote ) sistem ustvarja dodatne izgube energije. Gre za izgube značilne za centralne sisteme ogrevanja ki nam odvzamejo  vsaj 20% energije; izgube zaradi mirovanja sistema , izgube pri prenosu energije do ogrevala  in izgube na regulaciji.

Potrebno je še upoštevati da se učinkovitost sistema, iz leta v leto, zmanjšuje zaradi obrab materiala ki jih  povzročajo velike kinetične,tlačne in termične obremenitve.

Sistem ogrevanja i-eco ne izkorišča dodatne vire energije ampak tisto ki jo proizvede bistveno bolje izkoristi. Ne pozna izgub centralnih sistemov, ni odvisen od zunanjih vremenskih vplivov in se ponaša z energetskimi dobički na temperaturnem profilu, temperaturnem režimu in regulaciji. Regulacija je direktna, trenutna in nastavljiva za vsak prostor posebej. Ta rešitev nam prihrani tudi do 30% energije. Stroka jo imenuje »zoning«.

Zaključek: Sistem I-eco porabi manj energije za ogrevanje ampak je cena energenta pri TČ zrak/voda nekoliko manjša. Koliko, je odvisno od vremenskih vplivov. V praksi ta prihranek znaša  10 – 15%. Z tem prihrankom ni mogoče nadomestiti niti razliko v ceni vzdrževanja.

Ostane nam še bistvena razlika v ceni investicije.

Zaključek: Sistem TČ zrak /voda ima nekoliko manjše stroške energenta ampak to niti približno ne nadomesti prednosti sistema I-eco pri drugih parametrih ekonomičnosti.